مهندسی,مهندسی صنایع,مهندسی برق,مقاله,دانلود مقاله,دانلود مقاله مهندسی,دانلود جزوه مهندسی,کنکور مهندسی,پایان نامه مهندسی,مهندسی ریاضی,سایت علمی,اخبار علمی,سایت آموزشی,اخبار آموزشی,مقاله آموزشی,آموزش,مهندس

گروهبندی ساختمان براساس سیستم سازه ای

گروهبندی ساختمان براساس سیستم سازه ای

دسته بندی : مهندسی صنایع ایران تاریخ : جمعه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۸

گروهبندی ساختمان براساس سیستم سازه ای به چه صورت است؟ در این مقاله قصد داریم پیرامون این موضوع بپردازیم. در مهندسی ساخت و ساز، سیستم سازه ای یا قاب سازه ایتحمل بار توسط زیر ساختار است.یک سیستم سازه ای، بارهای بارگذاری شده از طریق اعضای سازه ای متصل را انتقال می دهد. در ادامه انواع سیستم سازه ای خدمتتان معرفی می گردد.

گروه بندی ساختمان بر حسب سیستم سازه ای

باید خاطر نشان کرد که گروهبندیساختمانبراساسسیستمسازهایبه گروه های زیرتقسیم بندی می شود:

۱٫سیستم دیوارهای باربر

یک نوع سیستم سازه ای محسوب می گردد که در آن بارهای عمودی اغلب توسط دیوارهای باربر پشتیبانی می شوند و مقاومت در مقابل بارهای جانبی بوسیله دیوارهای باربر که به عنوان دیوارهای برشی عمل می کنند، فراهم می شود.دیوارهای قاب سبک فولادی سرد نورد که با نوارهای فولادی یا صفحات پوششی فولادی قفل شده اند، بخشی از این سیستم می باشند.

۲٫سیستم قاب ساختمانی

یک سیستم سازه ای محسوب می شود که در آن بارهای عمودی اغلب توسط فریم های فضایی تامین می شوند و مقاومت مقابل نیروهای جانبی را از طریق دیوارهای برشی یا فریم های مهاربندیفراهم می نمایند.قاب های ساخت و ساز در این سیستم می توانند با اتصالات ساده یا گیردار نصب شوند، اما در تحمل بارهای جانبی دخیل نخواهند بود.قاب های گیردار باید بتوانند در مقابل اثرات P-Δ مقاومت کنند.

۳٫سیستم قاب خمشی

یک سیستم سازه ای به حساب می آید که بارهای عمودی توسط فریم های فضایی تحمل می شود و مقاومت در برابر نیروهای جانبی توسط فریم های خمشی ارائه می شود.سازه ها با قاب های خمشی کامل و ساختارهایی با قاب خمشی در اطراف یا در بخشی از پلان و قاب با اتصالات ساده در دیگربخش های پلان نیز در این گروه قرار دارند.

۴٫سیستم دوگانه یا ترکیبی

  • بارهای عمودی اغلب توسط فریم های ساختمانی پشتیبانی می شود.
  • مقاومت در برابر بارهای جانبی توسط بخشی از دیوارهای برشی یا فریم مهاربندی با مجموعه ای از فریم های خمشی ارائه شده است. سهم برش هر یک از دو مجموعه به واسطه ی سختی و اندرکنش این دو در همه طبقات تعیین می شود.
  • قاب های خمشی باید به طور مستقل قادر به مقاومت حداقل ۲۵٪ نیروهای جانبی در تراز پایه باشند و دیوارهای برشی یا قاب های مهاربندی باید بتوانند به طور مستقل حداقل ۵۰٪ نیروهای جانبی را در سطح پایه تحمل کنند.

تبصره ۱: در ساختمان های کمتر از هشت طبقه یا کمتر از ۳۰ متر در ارتفاع، به جای توزیع بار به سختی عناصر بابر جانبی، دیوارهای برشی یا قاب مهاربندی ممکن است برای بارگذاری جانبی ۱۰۰٪ و قاب خمشی برای ۳۰ ٪ بار جانبی طراحی گردند.

تبصره ۲: زمانی که قاب خمشی پاراگراف (۳)را اقنتع نمایند، سیستم دوگانه بخشی از قاب ساختمان در نظر گرفته می شود وزمانی که دیوارهای برشی یا قاب مهاربندی مورد نیاز بند فوق را اقناع ننمایند، ضریب رفتار در آن باید در نظر گرفته شود که برابر با رفتار سیستم قاب خمشی با تنش مربوط است.

۵٫سیستم ستون کنسولی

این نوع سیستم یک نوع سیستم سازه ای می باشد که در آن نیروهای جانبی به وسیله ستون به شکل کنسولی تحمل می گردد.

۶٫سایر سیستم های سازه ای

در مقررات ۲۸۰۰، استفاده از سیستم سازه ای، غیر از موارد فوق زمانی امکان پذیر است که با توجه به اینکه ویژگی های آنها مربوط به بارهای عمودی و زلزله توسط یکی از آیین نامه های پیشرو در جهان تایید شده توسط کمیته اجرایی باشد.

نوشته گروهبندی ساختمان براساس سیستم سازه ای اولین بار در مهندسین نیوز | مرجع اخبار نظام مهندسی کشور پدیدار شد.

دیدگاه کاربران انتشار یافته : 0 - در انتظار بررسی : 1
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.