مهندسی,مهندسی صنایع,مهندسی برق,مقاله,دانلود مقاله,دانلود مقاله مهندسی,دانلود جزوه مهندسی,کنکور مهندسی,پایان نامه مهندسی,مهندسی ریاضی,سایت علمی,اخبار علمی,سایت آموزشی,اخبار آموزشی,مقاله آموزشی,آموزش,مهندس

ضرورت توجه معماران و شهرسازان به مبانی و مکاتب نظری

به گزارش پایگاه خبری مهندسین نیوز – مرجع اخبار نظام مهندسی
ریاست کمیسیون شهرسازی شورای شهر تهران بیان داشت؛
ضرورت توجه معماران و شهرسازان به مبانی و مکاتب نظری
ریاست کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران بر ضرورت توجه معماران و شهرسازان به مبانی و مکاتب نظری تاکید نمود.
محمد سالاری، طی سخنانی در آیین روز ملی معمار که توسط سازمان نظام مهندسی استان تهران و با حضور جمع کثیری از معماران، مسئولین و اساتید و کارشناسان حوزه معماری شهر تهران و کشور برگزار گردید، ضمن تبریک روز ملی معمار و ابراز تأسف از حادثه غم انگیز سیل اخیر اظهار داشت: امیدوار هستم این حادثه طبیعی که ممکن است در هر کشور و با هر اقلیمی اتفاق افتد نقطه عطفی برای تغییر در باور عمومی جامعه و تحولات مبنایی در نظامات تصمیمگیری و تصمیم سازی کشور در همه سطوح، بخصوص حوزه شهرسازی و معماری باشد. همان‌طور که حادثه بم هرچند برای ما خیلی تلخ بود و تلفات انسانی خیلی گسترده‌تری هم داشت ولی نقطه عطفی برای اصلاح مقررات ملی ساختمان و آئین نامه دو هزار و هشتصد زلزله گردید.
سالاری افزود: در حادثه فراگیر سیل اخیر که اکثر استان ‌های کشور را درگیر کرد، شاهد بودیم، شهرها و خانه‌هایی بیش ترین آسیب را دیدند که در اماکنی نامناسب احداث شده بودند و باید گفت متأسفانه طرح‌ هایی که توسط مراجع ذی‌صلاح تصویب وسپس عملیاتی گردیده، بدون توجه به پیوست ‌های مطالعاتی و اصول شهرسازی و معماری در کشور ما بوده است.
وی در ادامه با عنوان این که، بعنوان یک عضو شورای شهر و عضو کمیسیون شهرسازی و معماری دغدغه‌هایی در این حوزه دارم که به آن ها می‌پردازم، گفت: چرا هویت و حقوق عمومی جامعه در معماری و آثار معماران ما و در شهرها و علی الخصوص پایتخت کشور مورد توجه جدی قرار نمی ‌گیرد؟ بعبارت دیگر آثار معماری ما در طول دهه‌های اخیر بیش تر از این که به حقوق عمومی انسان ‌ها و جامعه شهری توجه داشته باشد، بیش تر تحت تأثیر منافع شخصی عده قلیلی بعنوان سرمایه گذار توجه داشته و بعضاً در راستای سوداگری عمل شده است و در اصل معماری و برخی معماران با جولانگاه شدن سوداگری در شهرها، نه تنها مقابله نکردند بلکه به نهادینه شدن این رویکرد کمک هم کرده اند و این نکته مهمی است که باید به چرایی آن بپردازیم و در آسیب شناسی این چرایی به یک دغدغه واحد برسیم.
وی تصریح کرد: چرا طی دهه‌های گذشته علی رغم اتفاقات خوبی که توسط برخی معماران در کشور افتاده ولی به طور کلی جایگاه معماری و آثار معماری سیر نزولی داشته و ما برای صحبت در باره اصالت و جایگاه تمدن معماری در کشورمان باید به زمان ‌های خیلی دور اشاره کنیم و از دل تاریخ خیلی گذشته مثال بیاوریم؟ چرا معماری و آثار معماری و کالبد شهرهای ما تحت تأثیر اصول و مبانی حق به شهر نبوده و بیش تر تحت تأثیر سوداگری‌ هایی از طرف اشخاص یا نهادها بوده است؟
رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران ادامه داد: چرا طرح‌های توسعه شهری ما از جمله طرح‌ های جامع و تفصیلی و ضوابط ملاک عمل معماری و شهرسازی ما به منفعت عمومی و حق به شهر توجه جدی نکرده است؟ مگر طرح ‌های توسعه شهری توسط شهرسازان، معماران، کارشناسان و جامعه حرفه‌ای تهیه نشده و در مراجع ذی‌صلاح از آن دفاع نکرده اند تا به تصویب برسد؟ مگر مجموعه اقداماتی که حداقل طی یک دهه گذشته صورت گرفته، در نتیجه ابلاغ طرح تفصیلی که سال نود و یک ابلاغ گردید نیست؟ چرا روح طرح تفصیلی ما بیش‌تر از این که به منافع جامعه توجه کند به منافع خصوصی اقلیت شهر توجه کرده است؟
وی گفت: نتیجه اجرای همین طرح ‌ها و ایده‌ها و رویکرد مسلط بر معماران و شهرسازان سبب شده که شهرها از مردم گرفته شود و در اختیار منافع اقلیت سرمایه گذاری و بعضاً سوداگر و در اختیار خودروها قرار گیرد. مگر این طرح‌ ها و ایده‌ها توسط جامعه حرفه‌ای ما ارائه نگردیده و در مراجع ذیصلاح به تصویب نرسیده است؟ چرا جامعه حرفه‌ای در مقاطعی که این طرح ‌ها در حال تصویب بودند، کنشگری لازم و مناسب را نداشته اند؟ چرا حق به شهر که یک حق عمومی و جمعی است در آثار معماری ما کمرنگ‌تر شده است؟
سالاری افزود: ما در گذشته باغ شهرهایی داشتیم ولی امروز همین باغ شهرها تحت تأثیر طرح‌ های توسعه شهری که شهرسازان گرداوری و تصویب کرده اند و معماران ساختمان‌ های آن را طراحی می‌کنند از دست رفته اند. اکنون باید به آسیب شناسی این موضوعات پرداخت و از گذشته درس گرفت تا بتوانیم در آینده علم و هنر معماری را در راستای منافع عمومی هدایت و راهبری کنیم.
عضو شورای شهر تهران، در ادامه با تاکید بر ضرورت توجه معماران و شهرسازان به مبانی و مکاتب نظری افزود: آثار معماری و شهرسازی فاخری که از تاریخ گذشته و معاصر در کشور ما وجود دارد نتیجه کار افرادی است که در عمل، به مبانی و مکاتب نظری توجه ویژه ای داشته اند. امروز باید در دانشکده‌ های معماری و شهرسازی به دانشجویان، اندیشه و تفکر بیاموزیم، معماری و شهرسازی فقط طراحی نیست ما باید چگونه فکر کردن و چگونه خلق کردن را آموزش دهیم تا شهرسازان و معماران منبعث از مکاتب و نظریات و منفعت عمومی جامعه، خلق آثار کنند تا آن اثر همیشه فاخر بماند.
سالاری اظهار داشت: متأسفانه امروز مشاورین املاک به تبیین مبانی معماری می ‌پردازند و بناها را بر شاخص‌ های مد نظر خودشان به جامعه شهری معرفی می ‌کنند، چرا معماران، شهرسازان و حرفه مندان ما و سازمان نظام مهندسی با این ظرفیت عظیم کارشناسی، در این زمینه رسالت اصلی خود را انجام نمی‌ دهد؟ چرا شورای شهر در طول فعالیت خود نتوانسته رسالت خود را مبتنی بر مشارکت و تضارب آرا با معماران و شهرسازان بخوبی ایفا کند؟ اینها از جمله دلمشغولیهایی است که در فضاهای عمومی می‌بینیم ولی اکنون علیرغم گذشته نه چندان خوبی که داشتیم امیدواری ‌های زیادی داریم که در این مقطع تاریخی شاهد یک پارادایم جدی در توجه به جایگاه معماری و معماران بعنوان آفرینندگان تمدن و هویت شهرها و کشور باشیم.
وی ادامه داد: من بعنوان یکی از نمایندگان مردم در شورا به این نتیجه رسیدم که تا زمانیکه نتوانیم موضوعات راهبردی و کلیدی و زیربنایی را به دغدغه و باور عمومی و مطالبه عمومی در جامعه تبدیل کنیم، قطعاً راه بجایی نخواهیم برد. همان‌طور که در این دوره از شورا علیرغم وجود تنگناهای مالی مدیریت شهری با اتکا به مطالبه گری و توانستیم مصوبه برج باغ را بعد از دوازده سال لغو و آن را تبدیل به خانه باغ با حداقل بارگذاری ممکن کنیم، در صورتیکه در گذشته این اعتقاد وجود داشت که لغو این مصوبه منجر به اعتراض مردم و ایجاد مشکلات جدی در اداره شهر می‌ گردد.
رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران، با اشاره به نقش رسانه‌ها و فضای مجازی در اطلاع رسانی درست و به موقع در مطالبه گری جامع افزود: امروز با وجود فضای مجازی رکن چهارم دموکراسی بم فقطعنای واقعی محقق شده است و این یک سرمایه خوب است و در این فرصتی که پیش رو داریم، می‌ توانیم مبتنی بر مشارکت جامعه شهری و حمایت بی بدیل فضای رسانه‌ای عمل کنیم.
وی گفت: ما به نوبه خودمان در کمیسیون شهرسازی و معماری اقدامات خوبی را شروع کردیم و برای نخستین بار کمیته نما را با هدف احترام به حق عمومی شهر و ساماندهی سیما و منظر شهری و هویت بخشی به آن تشکیل دادیم و امروز تمام نقشه‌های نمای ساختمان ‌های شهر تهران که حداقل حدود دوازده هزار پرونده در سال است، در کمیته ‌های نما با حضور معماران و طراحان شهری و حرفه مندان مورد بررسی قرار می‌گیرد، هرچند نقدهای جدی به این کمیته‌ها وجود دارد و در آنجا خلاقیت‌های معماران بعضاً تحت تأثیر قرار می ‌گیرد ولی این یک مرحله گذار است و قطعاً در آینده و ادامه کار اتفاقات خوبی در این حوزه رخ خواهد داد. ما در اقدامی دیگر بموجب مصوبه‌ای شهرداری تهران را ملزم کردیم که در بازه زمانی کوتاهی اقدام به تعطیلی شوراهای معماری کند و کمیته نما و شوراهای توافقات در قالب کمیته معماری و جایگاه معمارانه بفعالیت بپردازند. هم‌چنین در دوره چهارم شورا خانه استاد لرزاده به پیشنهاد من و آقای مسجد جامعی تبدیل به خانه معمار شد و به زودی نیز ایجاد نخستین موزه معماری کشور را در پایتخت استارت میزنیم.
سالاری خاطر نشان کرد: من معتقد هستم با دغدغه‌های به وجود آمده در جامعه، اکنون ما در آستانه یک رنسانس در حوزه معماری و طراحی شهری قرار داریم و رسالت معماران و شهرسازان اینست که در این برهه تاریخی به مبانی و اصول اساسی معماری و شهرسازی توجه جدی داشته باشند.
منبع: خبرگزاری مهر

نوشته ضرورت توجه معماران و شهرسازان به مبانی و مکاتب نظری اولین بار در مهندسین نیوز | مرجع اخبار نظام مهندسی کشور پدیدار شد.

دیدگاه کاربران انتشار یافته : 0 - در انتظار بررسی : 1
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.