مهندسی,مهندسی صنایع,مهندسی برق,مقاله,دانلود مقاله,دانلود مقاله مهندسی,دانلود جزوه مهندسی,کنکور مهندسی,پایان نامه مهندسی,مهندسی ریاضی,سایت علمی,اخبار علمی,سایت آموزشی,اخبار آموزشی,مقاله آموزشی,آموزش,مهندس

تسهیلگری نظام مهندسی ساختمان در نوسازی مناطق سیل زده

به گزارش پایگاه خبری مهندسین نیوز – مرجع اخبار نظام مهندسی کشور،منصور نویریان، ضمن تشریح روند بازسازی ‌ها در مناطق سیل‌زده، گفت: در مناطقی که مردم خود توان ساخت و ساز دارند با تخصیص زمین و ارایه تسهیلات، ساخت و ساز در مکان‌ های مناسب، شروع خواهد شد و در غیر این صورت برای مردمی که از نظر مالی توان ساخت واحدهای مسکونی خود را ندارند دولت و وزارت راه و شهرسازی ورود خواهد کرد.

تسهیلگری نظام <a href=مهندسی ساختمان در نوسازی مناطق سیل زده”/>

تسهیلگری نظام مهندسی ساختمان در نوسازی مناطق سیل زده

دولت در ساخت واحدهای مسکونی برای سیل‌زدگان دهک‌ های پایین ورود می ‌کند / نظام مهندسی ساختمان در نوسازی‌ مناطق سیل ‌زده، تسهیل‌گری کند

وی در مورد بازدیدهای میدانی از مناطق سیل‌زده و روند بازسازی‌ها در آن مناطق، بویژه پلدختر و معمولان در استان لرستان، بیان کرد: در موضوع نوع بازسازی، بررسی‌های اولیه در دست انجام است. بازدیدها با این هدف انجام شده تا اولا تعیین‌تکلیف گردد که چه تعداد واحد مسکونی و در چه محدوده‌ هایی از شهر عملا مکانیابی ‌ها نادرست بوده است. هم چنین، میزان خسارات برآورد گردد تا بازسازی ‌ها با روند خوبی جلو برود.
نویریان تصریح کرد: مهم‌ترین اشتباهی که در بازدیدهای لرستان و در منطقه پلدختر و معمولان مشهود بود، ساخت و ساز در حریم رودخانه‌ها و محدود کردن حریم و بستر رودخانه و عدم‌لایروبی رودخانه بود، اشتباهاتی که منجر به خسارات فراوانی نیز گردید که جبران آن ها زمانبر و با صرف هزینه‌های فراوانی نیز همراه است.
وی با بیان این که طرح جامع شهرهای پلدختر و معمولان در دست بررسی بوده و در جریان این بررسی‌ ها، برخی از اشتباهات شهرسازی و ساخت و ساز توسط مدیران محلی صورت گرفته است، ادامه داد: بررسی ‌ها با همکاری معاونت معماری و شهرسازی در دست انجام است تا حد حریم و بستر رودخانه‌ها مشخصا در طرح جامع، پیاده‌سازی گردد.

 • عضويت در کانال تلگرام
  عضويت در کانال تلگرام …
 • سایت شخصی محمدکریمی
  سایت شخصی محمدکریمی …
 • کتابکتاب-مقررات-قوانين-و-ضوابط-حقوقی-و-انتظامی-مرتبط-با-ساخت-و-سازها.jpg” alt=”کتاب مقررات قوانين و ضوابط حقوقی و انتظامی مرتبط با ساخت و سازها”/>
  کتاب مقررات قوانين و ضوابط حقوقی و …
 • NB71
  NB71 …
 • NB03
  NB03 …
 • NB20
  NB20 …
 • NB01
  NB01 …
 • عضويت در کانال تلگرام
  عضويت در کانال تلگرام …

تسهیلگری نظام مهندسی ساختمان در نوسازی مناطق سیل زده

نویریان با بیان این که واحدهای مسکونی پلدختر و معمولان که در حریم رودخانه‌ها احداث شده و در سیل ویران شدند، دیگر در مکان قبلی ساخته نخواهند شد، اظهار داشت: برای ساخت واحدهای مسکونی در مناطق سیل زده که در مسیر رودخانه ها قرار داشته اند مکانیابی‌ها انجام می ‌گیرد و بعد از آن باید زمین مناسبی به آن ها تخصیص یابد.
مدیرکل دفتر توسعه مهندسی وزارت راه و شهرسازی یاد آور شد: در مناطقی که مردم خود توان ساخت و ساز دارند با تخصیص زمین و ارایه تسهیلات، ساخت و ساز توسط مردم شروع خواهد شد و در غیر این صورت برای مردمی که از نظر مالی توان ساخت واحدهای مسکونی خود را ندارند دولت و وزارت راه و شهرسازی ورود خواهد کرد که البته همه این موارد، در دست بررسی است.
نویریان گفت: متاسفانه در پلدختر در مورد تامین زمین به علت رانش، جنس زمین و روانابهای سطحی مشکلات عدیده‌ای وجود دارد که امیدوار هستیم هر چه سریع‌تر برطرف گردد.
وی، هم‌چنین در پاسخ به این سوال که نقش نظام مهندسی‌ ها در سیل اخیر تا چه میزان برآورد شده و توصیه وی برای نظام‌مهندسی‌ساختمان، چیست؟ ادامه داد: هماهنگی کلی با شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی برای شروع نوسازی ‌ها انجام شده و توصیه اینست که آن سازمانها با دقتی بیش تری به تسهیل گری در این زمینه اقدام کنند.
نویربان افزود: در بسیاری از موارد، نظام مهندسی ساختمان ورود پیدا کرده، ‌ولی همه این مراحل در دست بررسی قرار دارد.
وی گفت: در ساخت ‌و ساز نشست های بیشتری خواهیم گذاشت و همکاری بیش تر را گرداوری خواهیم کرد. امیدوار هستم حادثه ای که رخ داده و خساراتی که بجای گذاشت سبب تغییر رفتار با رودخانه‌ها و محیط‌زیست هم در بین مردم و هم مسئولان گردد.
منبع: پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

مشاهده منابع آزمون نظام مهندسی

پاسخ تشریحی آزمون نظام مهندسی عمران

نوشته تسهیلگری نظام مهندسی ساختمان در نوسازی مناطق سیل زده اولین بار در مهندسین نیوز | مرجع اخبار نظام مهندسی کشور پدیدار شد.

دیدگاه کاربران انتشار یافته : 0 - در انتظار بررسی : 1
  • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.