مهندسی,مهندسی صنایع,مهندسی برق,مقاله,دانلود مقاله,دانلود مقاله مهندسی,دانلود جزوه مهندسی,کنکور مهندسی,پایان نامه مهندسی,مهندسی ریاضی,سایت علمی,اخبار علمی,سایت آموزشی,اخبار آموزشی,مقاله آموزشی,آموزش,مهندس

پی گیری دلایل اصلی تخلفات ساختمانی در استان یزد

به گزارش پایگاه خبری مهندسین نیوز – مرجع اخبار نظام مهندسی کشور به نقل از سازمان نظام مهندسی ساختمان یزد،در نخستین نشست کمیته بررسی تخلفات ساختمانی که در محل استانداری و با حضور معاونان و کارشناسان اداره کل دفتر فنی استانداری، نمایندگان سازمان نظام مهندسی ساختمان و اداره کل راه و شهرسازی تشکیل گردید، دلایل تخلفات ساختمانی بررسی و راه کارهای ضروری ارائه گردید.

پی گیری دلایل اصلی تخلفات ساختمانی در استان یزد

پی گیری دلایل اصلی تخلفات ساختمانی در استان یزد

پی گیری دلایل اصلی تخلفات ساختمانی در استان یزد

طبق مذاکرات و مصوبات این نشست، :

یکی از دلایل عدم دریافت پروانه ساختمانی، طولانی بودن فرآیند صدور آن است که در این راستا شهرداری یزد اقداماتی در مورد الکترونیکی کردن این فرآیند انجام داده و لازم است بعد از نهایی شدن، اطلاع رسانی کافی صورت گیرد.

هم چنین به علت طولانی بودن فرآیند رسیدگی به پرونده ها در کمیسیون ماده صد، بدوی و تجدیدنظر، ایجاد سامانه الکترونیکی برای پیگیری پرونده ها ضروری است.

این کمیته به این نتیجه رسیده است که نحوه ساخت و داشتن پروانه ساختمانی و شناسنامه فنی و ملکی در قیمتگذاری ساختمان چندان که باید دیده نمی ‌شود. درنظرگیری مشخصات فنی و شرایط پروانه ساختمان و شناسنامه فنی و ملکی ساختمان توسط ارزیابان در قیمت گذاری ملک از مواردی است که به افزایش انگیزه برای ساخت قانونی می انجامد.

اعضای کمیته بررسی تخلفات ساختمانی:

با ابراز نگرانی از نگاه درآمدزایی به جرایم کمیسیون ماده ۱۰۰، آن را موجب تشویق مالکین به ساخت بدون پروانه در ابتدای امر داشته و اضافه کرده اند که اجرائیات شهرداری می ‌تواند نقش موثرتری در در شناسایی موارد تخلف در ابتدای شروع کار داشته باشد و تقویت آن هم از نظر تعداد نفرات و هم از نظر اهرم قدرتی با هماهنگی دادستانی می ‌تواند موثر باشد.

 • کتابکتاب-مقررات-قوانين-و-ضوابط-حقوقی-و-انتظامی-مرتبط-با-ساخت-و-سازها.jpg” alt=”کتاب مقررات قوانين و ضوابط حقوقی و انتظامی مرتبط با ساخت و سازها”/>
  کتاب مقررات قوانين و ضوابط حقوقی و …
 • جزوه ضوابط شهرداری
  جزوه ضوابط شهرداری …
 • عضويت در کانال تلگرام
  عضويت در کانال تلگرام …
 • کلاس آمادگي آزمون نظام مهندسي تاسيسات برقي
  کلاس آمادگي آزمون نظام مهندسي تاسي …
 • NB20
  NB20 …
 • CD LABLE (2)
  CD LABLE (2) …
 • سایت شخصی محمدکریمی
  سایت شخصی محمدکریمی …
 • NB03
  NB03 …

پی گیری دلایل اصلی تخلفات ساختمانی در استان یزد

در ادامه گزارش:

بررسی دلایل تخلفات ساختمانی آمده است با توجه به وضعیت ساختمانها از نظر فنی با در نظر گرفتن نوع اسکلت ساختمان در جرایم کمیسیون ماده صد، بایستی ساختمانها به سمت ساخت با اسکلت سوق داده شوند.
هم چنین انعطاف پذیری قوانین در مورد میزان پیشروی و تراکم ساختمان ها با در نظرگیری شرایط ساختمانهای همجوار می ‌تواند ضمن کمک به مالکین در حفظ ارزش ملک، آن ها را تشویق به اجرا در چارچوب قوانین کند.
هم اکنون به دلیل قوانین سختگیرانه در بخش عمده ای از ساختمان های با پروانه نقشه مصوب با نقشه اجرایی تفاوت دارد که پیشنهاد شد با به کارگیری تعدادی متخصص تمام وقت جهت بررسی میدانی و کارشناسی دلایل تخلف و مقایسه با سایر شهرهای کشور آسیب شناسی جامعی از وضعیت موجود صورت گیرد.

منبع : سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد

مشاهده منابع آزمون نظام مهندسی

کتاب آزمون نظام مهندسی نقشه برداری

نوشته پی گیری دلایل اصلی تخلفات ساختمانی در استان یزد اولین بار در مهندسین نیوز | مرجع اخبار نظام مهندسی کشور پدیدار شد.

دیدگاه کاربران انتشار یافته : 0 - در انتظار بررسی : 1
  • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.