مهندسی,مهندسی صنایع,مهندسی برق,مقاله,دانلود مقاله,دانلود مقاله مهندسی,دانلود جزوه مهندسی,کنکور مهندسی,پایان نامه مهندسی,مهندسی ریاضی,سایت علمی,اخبار علمی,سایت آموزشی,اخبار آموزشی,مقاله آموزشی,آموزش,مهندس

تاثیر پمپ ‌ها بر کیفیت آب مصرفی

تاثیر پمپ ‌ها بر کیفیت آب مصرفی

دسته بندی : مهندسی صنایع ایران تاریخ : یکشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۷

به گزارش پایگاه خبری مهندسین نیوز _ مرجع اخبار نظام مهندسی

پژوهشگران با بررسی کیفیت میکروبی تعدادی از مخازن آب شهر تهران دریافتند که امکان آلودگی آب شرب مخازن ذخیره‌ خانگی بوسیله‌ عوامل انسانی و محیطی وجود دارد و لازم است اداره‌ بهداشت و سازمان نظام مهندسی به این امر نظارت داشته باشند.
براساس مقررات ملی ساختمان «وجود مخزن ذخیره‌ آب در ساختمان‌ های مسکونی بیش از ۳ طبقه یا بیش از ده واحد آپارتمانی، الزامی است». ولی باید توجه داشت که ممکن است به علت مدت زمان ذخیره‌ سازی، کیفیت میکرو بیولوژیکی آب تحت تاثیر قرار گیرد و آب مصرفی آلوده گردد.
جهت حفظ کیفیت آب شرب مخازن ذخیره خانگی توجه مسائل بهداشتی و استاندارد خیلی ضروری است و کارشناسان باید هنگام نصب به مقاومت و طول عمر مخزن، وجود درپوش و قابلیت برداشت از شیر مخزن عنایت داشته باشند.
بهمین منظور محمدرضا بختیاریان؛ کارشناسی ارشد رشته‌ی مهندسی آب و فاضلاب دانشگاه آزاد اسلامی تهران شمال و تعدادی از همکارانش، تاثیر نصب پمپ و مخزن آب بر کیفیت آب مصرفی، خرابی کنتور و تعمیرات اضافی شبکه‌ توزیع آب را مورد بررسی قرار دادند.
در این پژوهش از روش مشاهده و بازدید میدانی در محدوده‌ شهرداری منطقه نه و ده شهر تهران انجام شد. مامورین قرائت کنتور بهمراه یک لیست کنترل حاوی نه سوال، وضعیت سیستم پمپ و مخزن ساختمان را مورد بررسی قرار دادند. هم چنین نمونه‌ های آب از نظر میکروبی، میزان کلر، دما، کدورت و PH آزمایش شدند.
نتایج این پژوهش نشان داد که احتمال آلودگی میکروبی مخازن ذخیره‌ خانگی بوسیله‌ عوامل انسانی و محیطی وجود دارد. بنابراین نظارت و شستشوی دوره‌ ای این مخازن خیلی مهم است و باید برای این موضوع ساز و کاری نظارتی میان سازمان نظام مهندسی و اداره‌ی بهداشت در نظر گرفته شود.
هم چنین در این پژوهش مشخص گردید که قریب به ۵ درصد از ساختمان ‌های مورد بررسی بصورت پمپاژ مستقیم از شبکه‌ توزیع آب برداشت می ‌کردند که حدود چهل درصد از آن‌ ها مسبب تعمیرات اضافی بر اتصالات و متعلقات کنتور آب بودند و بیش از شصت درصد آن ساختمان‌ ها کنتور آب مشترک را قبل از موعد تعویض کرده ‌بودند.
بنابراین انجام بازدیدهای دوره‌ ای و تعمیرات اضافی شبکه و پیگیری قانونی برای شرکت آب و فاضلاب ضروری است و بر کاهش هزینه ‌های جاری این شرکت تاثیر خواهد گذاشت.
منبع : ایسنا

نوشته تاثیر پمپ ‌ها بر کیفیت آب مصرفی اولین بار در پایگاه خبری تحلیلی مهندسین نیوز پدیدار شد.

دیدگاه کاربران انتشار یافته : 0 - در انتظار بررسی : 1
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.