مهندسی,مهندسی صنایع,مهندسی برق,مقاله,دانلود مقاله,دانلود مقاله مهندسی,دانلود جزوه مهندسی,کنکور مهندسی,پایان نامه مهندسی,مهندسی ریاضی,سایت علمی,اخبار علمی,سایت آموزشی,اخبار آموزشی,مقاله آموزشی,آموزش,مهندس

نیروگاه خورشیدی بافق یزد

نیروگاه خورشیدی بافق یزد

دسته بندی : مهندسی صنایع ایران تاریخ : پنج شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷

در این مطلب به مراحل راه اندازی نیروگاه خورشیدی در استان یزد و شهر بافق می پردازیم.

نیروگاه خورشیدی بافق

برای راه اندازی نیروگاه خورشیدی باید چند نکته را در نظر گرفت:

اول از همه اینکه آیا منطقه مورد نظر برای احداث این مدل نیروگاه مناسب است؟ یعنی بررسی موقعیت جغرافیایی و خصوصا دمای منطقه.

دو اینکه آیا برقی که پیش از این در منطقه بود با چه هزینه ای تولید شده و مورد استفاده قرار می گرفته و آیا ارزش دارد که نیروگاهی جدید احداث شود و یا اصولا جایگزن کردن نیروگاه خورشیدی جدید با سیستم قبلی به صرفه می باشد یا خیر؟

سوم اینکه دانش این نوع نیروگاه تا چه حد بومی است و یا اینکه در قرارداد احداث آن بندهایی برای پشتیبانی باشد تا در سالهای بعد هزینه های نگهداری و تعمیرات، پروژه را به تعطیلی نکشاند.

ساخت نیروگاه خورشیدی کاری منطبق با محیط زیست است.

هرچند موارد دیگری مانند اینکه آیا این همیت در بین مسئولین آن منطقه وجود دارد که نیروگاهی جدید احداث کنند یا با هزینه هایی که برای نگهداری سیستم های قدیمی پرداخت می کنند بیشتر موافق هستند.

در یزد و بافق عوامل فوق دست به دست هم داد تا اینکه کار ساخت و راه اندازی این نیروگاه اجرایی شود.

نهایی شدن ۳ قرارداد ثبت سرمایه در بخش انرژی خورشیدی در اصفهان در سال ۹۶ خود نمونه های موفقی برای الگو برداری در این پروژه شد.

سرمایه گذاری احداث نیروگاه خورشیدی

جالب است بدانید که در این پروژه اشخاص حقیقی و حقوقی هم می توانستند سرمایه گذاری کنند و در صورتیکه مشارکت در پروژه هایی با این مدل در بحث انرژی برایشان جذاب است ، این فضا در این پروژه ایجاد گردید. البته خود این موضوع نشان دهنده بینش خوب مسئولین بوده.

پس از تصمیمات اولیه و مقدماتی وجلسات متعدد تیم های آقای محمد زاده رحمانی فرماندار بافق با صباغ زادگان مدیرعامل شرکت برق منطقه ای استان یزد در خصوص تسریع پروژه و روند تحقق درخواست متقاضیان سرمایه گذاری در بخش انرژی خورشیدی تصمیمات اجرایی گرفته شد.

هرچند در دوره ای محمد زاده رحمانی با دقت و توجه به مضوع محدودیت های پست برق مبارکه بافق خواستار ابطال مجوز و نپذیرفتن درخواست افرادی شد که توان اجرایی این گونه طرح ها را ندارند او دلیلی منطقی داشت و می گفت: این افراد توان همکاری در این پروژه ی بزرگ را نداشته و پیگیر اتمام این پروژه هم نیستند و این موضوع به ادامه پیشرفت پروژه آسیب می رساند پس بهتر است به روشی حرفه ای تر ادامه دهیم.

ساخت نیروگاه خورشیدی

ساخت نیروگاه

در همان زمان او اعلام کرد:

آماده هرگونه همکاری با متقاضیان احداث نیروگاه خورشیدی در بافق هستیم.

مدیرعامل شرکت برق منطقه ای استان یزد از مدل همکاری فرماندار بافق یزد با تیم فنی و اجرایی تشکر کرده بود و در همان زمان اعلام شد که یکی از متقاضیان احداث نیروگاه ۱۰ مگاواتی خورشیدی اقدامات اولیه را انجام داده و حتی در مرحله اخذ مجوز اتصال می باشد و در خواست متقاضی دیگر در حال بررسی است و این نشان از پیشرفت پروژه و تلاش برای تکمیل نیروگاه داشت.

در همین زمان بحث گازرسانی در بافق نیز مطرح شد و اعلام شد که اغلب روستا‌های حاشیه شهر گازرسانی شده و گاز رسانی به روستا ها و برای نمونه دهستان کوشک نیز آغاز شده که برای مردم سطح آسودگی زندگی را ارتقاء خواهد داد.

 • با اتمام پروژه بافق قرار شد که به عنوان شهرستان سبز کشور از نظر گازرسانی اعلام شود که این بحث خیلی هم جدی نشد.

بحثی که مطرح شده بود برای احداث این نیرگاه در شهر بافق این بود که اغلب سرمایه گذاران و تیم های اجرایی و فنی در یزد هستند و چرا احداث نیروگاه باید در بافق انجام شود.

صباغ زادگان خود حتی با اشاره به عامل سخت و محدود کننده دما در بافق اعلام کرد: با تمام این وجود، سیاست کلان ما تقسیم پروژه ها در سراسر کشور است و شرکت و دفتر امور اقتصادی استانداری تمایل دارد که سرمایه گذاران به سمت شهر های کوچک تری مانند بافق بروند.

این نیروگاه ۱۵۰ مگابایت توان تولید برق دارد و پس از این پروژه ، قرارداد احداث و ساخت نیروگاه سیکل ترکیبی در تهران بین نیروگاه مادر برق و شرکت کره‌ای بسته شده است. يزد به دلیل وجود زمین های مسطح و كويری و موقعيت مکانی و نزدیکی به شبكه های اصلی انتقال به لحاظ ارتباط الكتريكي با استان های هم جوار پتانسيل بسیار خوبی در بحث تابش انرژی خورشيدی دارد. بنابراین اگر تیمی به دنبال سرمایه گذاری با ریسک کمی هست در این پروژه می تواند حضور داشته باشد مناقصه سرمايه گذاری احداث نيروگاه خورشيدي ۱۵۰ مگاواتی

برای اینکه با شرایط حقیقی و قرارداد های موجود بیشتری که انجام شده آشنا شوید چند نمونه را بازگو می کنیم. تا زمان تهیه این گزارش حدود ۲۵ متقاضی احداث نيروگاه خورشيدی در استان يزد با قدرت ۴۲۰ مگاوات بوده كه از اين تعداد ۶ متقاضی با قدرت های ۶۰ مگاوات موفق شدند قرارداد خريد تضمينی ۲۰ ساله را با وزارت نيرو به امضا برسانند.

انجام این کار راه برای سایرین آسوده تز می کند و برای نمونه با این ارگان ها سند همکاری بسته شده تا مراحل پیشرفت کار سرعت بگیرد ارگان هایی مانند منابع طبيعي، محيط زيست، استانداري و آب منطقه اي موافقت های اوليه انجام کار احداث نیروگاه را صادر کرده اند.

این اولين بار است که در كشور جذب سرمايه گذاری برای احداث نيروگاه ۱۰۰ تا ۱۵۰ مگاواتی انجام شده و قرار است مردم در ساخت نیروگاه مشارکت کنند.

محاسن راه اندازی نیروگاه خورشیدی

 • استفاده از انرژی پاك
 • انرژی سازگار با محيط زيست
 • ايجاد اشتغال جوانان متخصص
 • افزايش توان توليد انرژی الكتريكی
 • توسعه پایدار در منطفه به دلیل عمر بالای این نیروگاه
 • بهبود سطح زندگی مردم بومی به دلیل توسعه افتصاد

تهیه شده در سایت دانشجو

برای راهنمایی در سرمایه گذاری نیروگاه های کوچک در مطالب بعدی با دانشجو همراه باشید

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin

نوشته نیروگاه خورشیدی بافق یزد اولین بار در سایت دانشجو، مرجع علمی دانشجویان ایران پدیدار شد.

دیدگاه کاربران انتشار یافته : 0 - در انتظار بررسی : 1
  • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.