مهندسی,مهندسی صنایع,مهندسی برق,مقاله,دانلود مقاله,دانلود مقاله مهندسی,دانلود جزوه مهندسی,کنکور مهندسی,پایان نامه مهندسی,مهندسی ریاضی,سایت علمی,اخبار علمی,سایت آموزشی,اخبار آموزشی,مقاله آموزشی,آموزش,مهندس

نباید محیط زیست قربانی راه‌سازی گردد

نباید محیط زیست قربانی راه‌سازی گردد

دسته بندی : مهندسی صنایع ایران تاریخ : چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۷

به گزارش پایگاه خبری مهندسین نیوز _ مرجع اخبار نظام مهندسی
معاون وزیر راه و شهرسازی بیان داشت :
نباید محیط زیست قربانی راه‌سازی گردد
حامد مظاهریان، معاون ساختمان و مسکن وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اهمیت موضوع معماری راه در فرایندهای راه سازی عنوان کرد: توجه به این موضوع می ‌توان رعایت حقوق عمومی در زمینه های محیط زیست را تضمین کرده و به ارتقا کیفیت فضای حرکتی منجر گردد.
نباید محیط زیست قربانی راه‌سازی گردد
وی در مراسم شروع بکار گردهمایی بین‌المللی معماری منظر در خاورمیانه ضمن خوشامدگویی به حاضران این گردهمایی بیان کرد: ده سال پیش در دانشگاه تهران، پیشنهادی برای انجام پژوهش در موضوع معماری راه در کشور به مسیولان وقت وزارت راه ارایه گردید، اما به این پیشنهاد توجه نشد و مورد شک و شبهه قرار گرفت.
مظاهریان گفت: در سالهای بعد و یا تغییر دولت، دکتر آخوندی در مقام وزیر، خود موضوع معماری راه را دنبال کردند و آن را به گفتمانی در درون وزارت خانه تبدیل کردند.
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به تاثیر معماری راه در ارتقا کیفیت سفرها افزود: اکنون با پشتیبانی وزیر بخش ‌های مختلف در راه و معماری و شهرسازی توجهشان را بموضوع معماری راه به مثابه راهی برای بهبود کیفیت زندگی مردم معطوف کرده‌اند و در قراردادهای مرتبط با راه این موضوع مورد توجه قرار میگیرد.
مظاهریان بر اهمیت پرداختن به موضوع معماری راه در شرح خدمات طراحی راهها نیز تاکید کرد و افزود: ما در ابتدای راه هستیم و هنوز هیچ پروژه کاملی با توجه بموضوع معماری راه اجرا نشده است. ولی گفتمان ایجاد شده میان متخصصان منظر و مدیران دولتی سبب شده تا منظر راه به محل توجه تبدیل گردد. اکنون لازم است شرح خدمات معماری بگونه‌ای اصلاح شود که در آن معماری راه بر مبنای مشخص، شرح خدمات و حق الزحمه مناسب در آن دیده شود.
وی به نقش معماری راه در حفظ محیط زیست نیز اشاره کرد و افزود: در بسیاری از مواقع در فرایند شکل گیری راه، متاسفانه محیط زیست قربانی راه سازی میشود.
مظاهریان خاطر نشان کرد: باید با توجه به معماری راه در هنگام شروع فرآیند‌های راه سازی سناریو هایی دوستدار محیط زیست برای ساخت و ساز راه ها گرداوری گردد و استفاده از مصالح مناسب در دستور کار قرار گیرد.
وی در ادامه به نقش سازمان‌ های مردم نهاد در تامین حقوق شهروندی اشاره کرد و افزود: ماNGOها را بعنوان میانجی‌ هایی میان دولت و مردم می ‌دانیم که در صورت لزوم میتوانند قدرت را مهار کنند.
معاون وزیر راه تصریح کرد: هنگامیکه قدرت می‌خواهد حقوق عمومی را که در این مورد محیط زیست و فضای حرکتی است، مورد تعرض قرار دهد، این وظیفه سازمان‌ های مردم نهاد است که مداخله کرده و از این اتفاق جلوگیری کنند.
وی در پایان ضمن تشکر از فدراسیون بین المللی معماری منظر و انجمن متخصصان فضای سبز و منظر ایران بخاطر برگزاری این گردهمایی اظهار داشت: خوشحال هستم که این گردهمایی در وزارت راه و شهرسازی برگزار گردیده و نتایج آن قطعا مورد توجه مدیران دولتی قرار خواهد گرفت.
لازم به ذکر است گردهمایی بین‌المللی معماری منظر در خاورمیانه با تلاش فدراسیون بین المللی معماری منظر و انجمن متخصصان فضای سبز و منظر ایران و با همکاری معاونت ساختمان و مسکن، هفدهم و هجدهم اردی بهشت ماه در محل وزارت راه و شهرسازی برگزار میگردد. در این گردهمایی متخصصان و پژوهشگرانی از کشورهای ایران، روسیه، ایالات متحده آمریکا، صربستان، سوئد، سوییس، آلمان، لبنان، ایتالیا و اسپانیا به ارائه جدیدترین یافته‌ها و نتایج پژوهش ‌های خود خواهند پرداخت.
منبع : دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان

نوشته نباید محیط زیست قربانی راه‌سازی گردد اولین بار در پایگاه خبری تحلیلی مهندسین نیوز پدیدار شد.

دیدگاه کاربران انتشار یافته : 0 - در انتظار بررسی : 1
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.