مهندسی,مهندسی صنایع,مهندسی برق,مقاله,دانلود مقاله,دانلود مقاله مهندسی,دانلود جزوه مهندسی,کنکور مهندسی,پایان نامه مهندسی,مهندسی ریاضی,سایت علمی,اخبار علمی,سایت آموزشی,اخبار آموزشی,مقاله آموزشی,آموزش,مهندس

خدای خورشید مصر

خدای خورشید مصر

دسته بندی : مهندسی صنایع ایران تاریخ : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷

همه ما میدانیم در گذشته مردم خدایان زیادی داشتند و حتی برای اغلب چیزهایی که در طبیعت قرار داشت خدایی قائل بودند ، خصوصا برای آنهایی که در دسترس نبودند، مانند خورشید که در نتیجه خدای خورشید را برای آن ساختند.

یک نمونه از کارهای عجیب مصریان : فراعنه مصر ریش‌های فلزی مصنوعی می‌پوشیدند تا شبیه خدای ازیریس شوند. این خدا، خدای زندگی پس از مرگ بود. آنها با انجام این کار فکر می کردند زندگی بعد از مرگ راحت تری در انتظارشان است

خدای خورشید مصر

مردم به این اعتقاد داشتند که خدایان چه خدای باد ها چه خورشید و … در همین جهان حضور دارند و این توانایی را دارند که بر حوادث طبیعی ، اتفاقات روز مره و حیات انسانی تأثیر بگذارند. گاها آنها خواستگاهی برای خدایان قائل بودند و اماکنی می ساختند و در آنجا حاضر می شدند و با خدای خود به نیایش می پرداختند، هرچند اغلب (حتی امروزه هم دیده میشود) آنه بیشتر نیاز های خود را با این گونه خدایان مطرح می کنند.

خدای خورشید معروف ترین خدا

مدل ارتباط گرفتن و تعامل این انسانها با خدایان در معابد و زیارتگاه‌های غیررسمی که معمولا هر قبیله و یا قومی برای خود داشته صورت میگرفته که همانطور که گفتیم این ارتباط ها برای دلالیل شخصی و گاهی اهداف و آمال بزرگ‌تری مانند جشن‌های آیینی کشورشان بود. همه مردم در دوره های مختلف و در سرزمین های گوناگون چنین اعتقاداتی داشته اند اما در این میان مصریان بسیار در اعتقاد به این خدایان منجمله خدای خورشید اهمیت و جایگاه ویژه تری قائل بودند. در مصر قدیم برای درخواست یاری از خدایان کارهای زیادی انجام می شد.

 • قربانی کردن
 • نذورات
 • آیین های عمومی مانند اجتماع در جلوی معابد و یا میادین و مراکز شهر
 • دعا و نیایش
 • تغییر عادات و روش زندگی به صورت دوره ای (چیزی شبیه به روزه)
 • تغییر در پوشش
 • انجام کار های غیر روتین مانند بستن خود به درخت مانند مرتاض های هند

اما در مصر معمولا نیایش می‌کردند و با انجام آیین‌هایی برای وادار کردن خدایان به کاری از آنها طلب نیرو می کردند و از آنها مشورت می‌ خواستند. مشخصا رابطهٔ انسان‌ها در گذسته با خدایانشان بخشی اصولی از جامعه مصری بود. جیمز پیتر آلن محقق و باستان شناس معروف مدتها وقت خود را صرف تحقیق درمورد همین خددایان کرده او که یکی از مصرشناسان بزرگ است، تخمین می‌زند در مصر ۱۴۰۰ خدا وجود داشته که اینها در نوشته‌های مصری نام برده شده اند. البته مصرشناسان دیگری مانند کریستین لیتز می‌گویندکه هزاران خدا در مصر باستان وجود داشته که ما به گوشه ای از آنها دست یافته ایم. چرا که خدایان یونانی وقتی مردم یونان با مصریان به تجارت و یا ارتباط می پرداختند خدایانشان را به آنها معرفی می کردند و عده ای هم به آنها اعتقاد پیدا می کرده و در اغلب موارد فریب کارهای انسانی را می خوردند و به خدایان (ساختگی) معتقد می شدند.

برای مطالعه سایر خدایان مصر باستان اینجا را ببینید خدای خورشید مصر

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin

نوشته خدای خورشید مصر اولین بار در سایت دانشجو، مرجع علمی دانشجویان ایران پدیدار شد.

دیدگاه کاربران انتشار یافته : 0 - در انتظار بررسی : 1
  • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.