مهندسی,مهندسی صنایع,مهندسی برق,مقاله,دانلود مقاله,دانلود مقاله مهندسی,دانلود جزوه مهندسی,کنکور مهندسی,پایان نامه مهندسی,مهندسی ریاضی,سایت علمی,اخبار علمی,سایت آموزشی,اخبار آموزشی,مقاله آموزشی,آموزش,مهندس

اختراعات ادیسون

اختراعات ادیسون

دسته بندی : مهندسی صنایع ایران تاریخ : سه شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۷

احترام به ادیسون احترام به دانش است، احترام به افراد تلاشگر و با پشت کار در پیشرفت دانش بشری است.

ادیسون با بیش از هزار اختراع، رکورددار بیشترین تعداد ثبت اختراع در جهان است او ۱۰۹۴ اختراع ثبت شده دارد که اغلب آنها بر اساس احساس نیاز و با کاربرد روشنی ساخته و ثبت شده اند.

ادیسون در جایی و در پاسخ به این سئوال که شما چطور این همه اختراع دارید؟ میگه من هیچ وقت هیچ کاری رو اتفاقی انجام ندادم ، همش بر اثر پشتکار و همت بوده.
ادیسون یه گیاهی رو پرورش میده که ماده ی اولیه ی تولید لاستیکه ، ۱۷۰۰ بار تجربه می کنه و نمی تونه اون گیاه رو بدست میاره ، ۱۷۰۰ بار تلاش کرده و ناامید نشده .

پس نتیجه می گیریم اختراع نیاز به اتفاق اقتادن ندارد بلکه باید با تفکر و پشتکار حاصل شود.

اختراعات جالب توماس ادیسون

اگر توماس آلوا ادیسون اختراعاتش نبود ، سبک زندگی امروز بسیار متفاوت بود. این ادیسون مخترع بزرگ بود که فرهنگ ما را به خاطر عرضه دستگاه های معجزه آسایش از جهات مختلفی دگرگون ساخت و آسایش بیشتری را به بشر ارمغان داد.

ادیسون در سال ۱۸۴۷ میلادی، در شهر اوهایو آمریکا متولد شد و نخستین ثبت اختراع و علائم تجاری شرک دانش‌بنیانش را در سن ۲۲ سالگی دریافت نمود و آخرین پتنتش (همان مدرک علمی) هم بعد از مرگ او یعنی در سال ۱۹۳۳ میلادی به ثبت رسید. او در سال های عمر خود، ۱۰۹۳ پتنت را از اداره علائم تجاری و پتنت های آمریکا دریافت نمود و بیش از ۱۲۰۰ مورد دیگر را هم در کشورهای دیگر دنیا ثبت کرد.

مورخان اینطور می گویند که این نابغه به طور متوسط هر دو هفته یک بار پتنتی را به نام خود ثبت کرده است. البته بسیاری از این اختراع ها در نوع خود بی نظیر نبودند و بارها و بارها به خاطر شباهتشان به ایده های ارائه شده از سوی دیگر مخترعین او را به دادگاه کشاندند اما ادیسون به خاطر توانمندی هایش در حوزه بازاریابی و نفوذ بالایش در اغلب این دادگاه ها برنده اعلام می شد.

اختراع های ادیسون جزء این دسته ها هستند: باتری ها، ساخت لامپ های الکتریکی و برق، وسایل شبیه به گرامافون و دستگاه های ثبت صدا، ساخت سیمان (همچنین برای آموزش ساخت سیمان اینجا بروید) و توسعه در معادن، تصاویر متحرک، تلگراف و تلفن.

حالا این اختراعات را کنار گذاشته که بیشتر هم شناخته شده

میخواهم شما را با چیزهایی آشنا کنم که کار ادیسون است اما خیلی مطرح نشده که او دخلی در ساهت آنها هم داشته

با سایت دانشجو بروز بمانید.

اختراعات گم نام و کم نام توماس ادیسون

دستگاه رای گیری ادیسون

ادیسون زمانی که ۲۲ ساله بود به عنوان اپراتور تلگراف خانه کار می کرد و در آن زمان بود که نخستین جایزه طرح علمی خود را برای دستگاه ثبت رای الکتروگرافیک به ثبت رساند. او یکی از معدود مخترعانی بود که مشغول توسعه روش هایی برای شمارش رای اشخاص حقوقی (نظیر اعضای کنگره آمریکا) شده بود تا به شیوه ای منظم تر از سیستم قبلی نظرات ثبت گردد.

دستگاه ثبت رای ادیسون

اختراع ادیسون

دستگاه ابداعی ادیسون به میز رای گیرنده وصل می شد. روی میز، اسامی قانون گذاران با حروف فلزی در قالب دو ستون تحت عنوان بله و خیر نوشته شده بود. کافی بود که قانونگذاران دکمه ای را روی دستگاه خود فشار دهند تا رای آری یا خیرشان ثبت گردد. به این ترتیت دستگاه جریانی را برای دستگاه روی میز رئیس جلسه ارسال می کرد. پس از اتمام فرایند رای گیری، یک برگه حاوی مواد شیمیایی خاص روی سطح فلزی قرار داده و نوعی غلطک فلزی روی آن کشیده می شد. جریان برق ماده شیمایی آغشته شده روی کاغذ را حل می کرد و در نهایت نتایج بله یا خیر روی آن ثبت می شدند.

در ادامه یکی از همکاران ادیسون به نام Dewitt Roberts دستگاه شمارش رای را در ازای پرداخت ۱۰۰ دلار خریداری کرد و تلاش نمود که آن را به کنگره بفروشد. اما کنگره با هر دستگاهی که فرایند رای گیری را سرعت می داد و زمان لازم برای مذاکرات سیاسی را کم می کرد مخالف بود، در نتیجه مشتری خاصی برای آن اختراع پیدا نشد.

اختارع قلم خالکوبی

اختراع قلم خالکوبی ادیسون

قلم خالکوبی

درسته، ادیسون یکی از نخستین قلم های تتو و خالکوبی را ابداع کرده است. قلم اختراع ادیسون ، الکتریکی بود و پتنتش در سال ۱۸۷۶ میلادی به ثبت رسید که بسیار مورد کاربردی بود در ان زمان و استقبال زیادی هم شده بود، آن قلم در راسَش یک سوزن فولادی داشت که می توانست حفره هایی را روی کاغذ ایجاد نموده و آن را برای چاپ آماده سازد . این قلم از آن جهت که یکی از نخستین دستگاه های ارائه شده برای گرفتن کپی از اسناد بود دارای اهمیت شایانی بود. البته از این ایده افراد دیگر استفاده هایی مشابه نیز کردند برای صنعت چاپ بر روی اجسامی مانند پارچه و غیره

در سال ۱۸۹۱ میلادی، Samuel O’Reilly هنرمندی که کار خالکوبی انجام می داد نخستین پتنت دستگاه تتو را دریافت کرد؛ دستگاهی که گفته می شود براساس ایده قلم ادیسون ساخته شده بود. این فرد تنها یک نمونه از دستگاه پتنت شده خود را تولید کرد و آن هم برای استفاده شخصی اش بود و آنطور که در اسناد تاریخ آمده، تلاشی برای بازاریابی و فروش انبوه قلم خود نکرد.

او در سال ۱۸۷۵ میلادی از ایرلند عازم نیویورک شد و بعد از آنکه نخستین دستگاه خالکوبی اش را ساخت، بسیاری را به فروشگاهش واقع در میدان Chatham جذب کرد. سرعت خالکوبی با آن دستگاه به مراتب بیشتر از کاربرد دست بود و هنرمندانی که با آن کار می کردند، تصورشان این بود که نتیجه کار با آن تمیزتر از آب در می آید. بعد از مرگ O’Reilly یکی از هنرجویانش دنباله رو او شد و کسب و کار خوبی را با استفاده از آن قلم برای خود راه انداخت.

اختراع غربالگر مغناطیسی سنگ آهنگ

شاید بزرگ ترین شکست مالی ادیسون جداکننده سنگ مغناطیسی او باشد. این ایده که در طول دهه ۱۸۸۰ و ۱۸۹۰ میلادی در آزمایشگاه های ادیسون پرورش داده شد به استفاده از آهنربا برای جداسازی سنگ آهن از سنگ های معدنی غیرقابل استفاده با گرید پایین تر مربوط می شد.

همزمان با اینکه آزمایشگاه های ادیسون سخت مشغول ساخت جداکننده مغناطیسی اش بود، قیمت سنگ آهن نیز افزایشی قابل توجه پیدا کرد. او در ادامه حق استفاده از دستگاه خود در ۱۴۵ معدن متروکه را دریافت کرد و پروژه پایلوتش را نیز در معدن Ogden نیوجرسی کلید زد.

ادیسون پول زیادی را صرف این پروژه کرد و به تدریج بخش قابل توجهی از سهامش در شرکت جنرال الکتریک را فروخت تا هزینه های انجام این پروژه را پرداخت نماید. اما مشکلات مهندسی کار هیچگاه از بین نرفتند و قیمت سنگ آهن افتی قابل توجه پیدا کرد و همین مساله ادیسون را وادار کرد که پروژه جداکننده سنگ آهن را کنار بگذارد.

اختراع کنتور برق

این اختراع چیزی بود که بعد از تولید و رساندن برق به مردم برای محاسبه میزان مصرف هر مشترک نیازش احساس شد.

ادیسون برای اندازه گیری میزان مصرف برق مشتریانش و رفع مشکل ارائه سرویس به آنها، پتنت دستگاهی به نام Webermeter را در سال ۱۸۸۱ میلادی به ثبت رساند. این دستگاه دو یا چهار پیل الکترولیتی داشت و در هر دو الکترود آن از روی و سولفات روی استفاده می شد. این روی، وقتی در معرض جریان الکتریسته قرار می گرفت از یک الکترود به الکترود دیگر انتقال می یافت. کنتور نیز در هر بار که میخواست میزان مصرف را بخواند پیل های الکترلیتی را برمی داشت و آنها را با پیل های جدید جایگزین می کرد.

اختراع روش نگهداری میوه

نگهدارنده میوه

میوه

یکی دیگر از اختراعات ادیسون تویوب های شیشه ای خلا بود که همزمان با اختراع لامپ های رشته ای اتفاق افتاد. البته این اختراع تماما به تلاش های ادیسون مربوط نمی شود و بسیاری افراد دیگر در پروسه تحقیقاتی و ساخت آن نقش داشتند اما پتنت های آن بیشتر به نام این دانشمند ثبت گردیدند. برای نمونه می توان از گیاه بابونه هم یاد نمود ، به عنوان دمنوشی مفید.

در سال ۱۸۸۱ میلادی، ادیسون، درخواست ثبت پتنتی را تسلیم مراجع قانونی آمریکا کرد که به روشی برای نگهداری و حفظ میوه ها، سبزیجات و دیگر مواد ارگانیک درون ظروف شیشه ای مربوط می شد. روش کار به این نحو بود، که ظرف را از میوه ها و مواردی که باید نگهداری می شدند پر می کردند و سپس با استفاده از یک پمپ، تمام هوای موجود در آن تخلیه می شد. در انتها ظرف شیشه ای با یک قطعه شیشه ای دیگر مهر و موم می شد تا هوا به درونش نفوذ نکند.

یکی دیگر از اختراعات غذایی که به ادیسون نسبت داده شده اما در اصل زاییده ذهن یک دانشمند فرانسوی به سال ۱۸۵۱ است، کاغذ مومی نام دارد. ادیسون از این کاغذ در آزمایشاتش برای ضبط صدا استفاده کرد و ماجرای اختراع این کاغذ نیز احتمالا از اینجا ریشه می گیرد.

اختراع باتری قلیایی برای ماشین های الکتریکی

بله ادیسون بادنش و تجربه ای که خود کسب کرده بود، باور داشت که خودروها بالاخره روزی برقی می شوند (که حال در حال وقوع است) ادیسون در سال ۱۸۹۹ میلادی، کار ساخت نوعی باتری قلیایی را آغاز کرد که اساسا برای استفاده در ماشین ها طراحی شده بود. امروزه پس از ۱۰۰ سال داریم روی آنها کار می کنیم در سال ۱۹۰۰ حدودا ۲۸ درصد بیش از ۴۰۰۰ خودروی تولیدی در آمریکا انرژی مورد نیازشان را از الکتریسیته تامین می کردند.

اختراع باتری قلیایی

البته هدف او ساخت نوعی باتری بود که می توانست پس از هر بار شارژ مسافتی در حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ کیلومتر را طی کند. ادیسون بعد از ۱۰ سال این پروژه را به خاطر بی نتیجه بودنش کنار گذاشت چرا که آن زمان واقعا دانش باطری سازی اصلا آمادگی چنین پروژه ای را نداشت.

البته که تمام تلاش های او چندان هم بی حاصل نبود و باتری های ابداعی اش در ادامه به سودمندترین اختراعش بدل گردیدند و در لامپ کلاه معدنچیان، علائم رانندگی و اجسام شناور دریایی مورد استفاده قرار گرفتند. هنری فورد، دوست ادیسون نیز از باتری های ابداعی وی در خودروی مدل T خود استفاده نمود.

اختراع خانه های سیمانی پیش ساخته

ادیسون کار با سیمان را دوست داشت و بارها با آن چیزهای کابردی زیادی ساخت که یکی از آنها ساخت خانه است ، او در اوایل قرن بیستم، ادیسون تصمیم گرفت که محله های فقیر نشین را از چهره شهر پاک کرده و در عوض خانه هایی محکم و ضد حریق را برای خانواده افراد کم درآمد بسازد. آن خانه ها قرار بود با استفاده از سیمانی ساخته شوند که در کارخانه پوتلند تولید می شدند و ادیسون اعلام کرده بود که در صورت موفق آمیز بودن پروژه هیچ سودی را از بابت آن طلب نمی کند.

اختراع خانه سیمانی

برنامه این دانشمند این بود که سیمان را درون قالب های بزرگ چوبی با اندازه و شکل خانه های واقعی بریزد و پس از سخت شدن سیمان، آن قالب را از اطراف سازه بردارد و کار تمام است. ادیسون گفته بود که این خانه های پیش ساخته را با قیمت ۱۲۰۰ دلار می فروشد که حدودا یک سوم قیمت ساخت خانه های معمولی در آن دوران تمام می شد.

در جریان انفجار ساخت و ساز در دهه ۱۹۰۰ میلادی، سیمان تولیدی در کارخانه پوتلند در کارگاه های ساختمانی متعددی در اطراف نیویورک سیتی استفاده می شد، با این همه، خانه های پیش ساخته ادیسون هیچگاه به مرحله بهره برداری نرسیدند. در واقع برای تهیه قالب ها و تجهیزات به سرمایه هنگفتی نیاز بود و شرکت های اندکی می توانستند آن بودجه را تامین کنند. تصویر کلی این خانه ها هم مساله دیگری بود. در آن دوران خانواده ها تمایلی به نقل مکان کردن به خانه هایی که برای محله های فقر نشین ساخته شده بودند و خیلی خوب می شد تشخیص شان داد، نداشتند.

عامل دیگر، شکل خشن و بی روح این خانه ها بود. البته شرکت تحت مدیریت ادیسون، تعدادی خانه سیمانی را اطراف نیوجرسی تولید کرد (که هنوز هم برخی از آنها سر پا هستند) با این همه، دیدگاه ادیسون، برای ایجاد محله های سیمانی هیچگاه به حقیقت تبدیل نشد.

اختراع مبلمان سیمانی

در ایتدا برای دانستن مقدار سیمان در ملات از اینجا اطلاعات به دست بیاورید و بریم سراغ اختراع سیمانی توماس : ادیسون می گفت که چرا یک زوج جوان برای خرید مبلمان و چیزهایی شبیه آن با اینکه تنها چند سال دوام می آورد زیر بار قرض بروند؟ ادیسون پیشنهاد داد که با نصف همان مبلغ برای خرید این وسایل، مدل سیمانی آنها را برای تمامی اتاق های منزل می سازد و این مبلمان دیگر نه چند سال بلکه یک عمر دوام خواهند آورد.

مبلمان سیمانی ادیسون که می ساخت یک و نیم برابر مدلهای چوبی وزن داشتند ، تیم او آنقدر صیقل میدادند که کاملا شبیه به مبلمان چوبی به نظر می آمدند و در ازای پرداخت تنها ۲۰۰ دلار می شد کل منزل را به آنها تجهیز نمود.

در سال ۱۹۱۱ میلادی، شرکت تحت مدریت ادیسون، یک پیانو، وان حمام و کابینت سیمانی را تولید کرد که می شد یک گرامافون را درون آن قرار داد. آنها در ادام این کابینت ها را به اقصی نقاط کشور بردند تا خریداران بالقوه را به سمت شان جلب نمایند و بخش جالب قضیه اینجاست که روی آنها نوشته شده بود، بدون احتیاط حمل کنید. این کابینت ها قرار بود در جریان نمایشگاه صنعت سیمان نیویورک رونمایی شوند اما چنین اتفاقی رخ نداد و برخی گمانه زنی ها حکایت از این دارند که استحکامشان به حدی نبوده که سختی های سفر را تحمل کنند و سالم به مقصد برسند.

اختراع گرامافون برای عروسک و اسباب بازی های دیگر

بله گرامافون هم اختراع ادیسون است وقتی ادیسون پتنت گرامافون را به ثبت رساند، شروع کرد به ابداع روش هایی برای استفاده از آن. یکی از آن ایده ها نخستین بار در یکی از یادداشت های آزمایشگاهی وی در سال ۱۸۷۷ میلادی نوشته شد اما تا سال ۱۸۹۰ میلادی پتنتش به ثبت نرسید. ایده این بود که گرامافون را به شکلی مینیاتوری بسازند و آن را در بدن یک عروسک یا اسباب بازی تعبیه نمایند و از این طریق به شی ای بدون صدا، صدا ببخشند.

که این ایده امروزه یک چیز عادی تلقی می شود اما تا آن زمان چون بلندگو نبود ، این بیشتر شبیه به یک معجزه هم بود.

درادامه گرامافون باید در داخل محفظه ای از جنس قلع تعبیه می شد که درون قفسه سینه عروسک جای می گرفت و سپس دست و پای پیش ساخته و سری که از قبل در آلمان آماده شده بود نیز به آن متصل می گردید و نهایتا عروسک های سخنگو با قیمت حدودی ۱۰ دلار فروخته می شدند.

متاسفانه ایده ساخت عروسک های سخنگو فراتر از تکنولوژی موجود برای اجرای آنها بود. در آن دوران، ضبط صدا دوران طفولیت خود را به لحاظ توسعه می گذراند و صداهای تهیه شده ای که قرار بود از گرامافون ها خارج شوند، گوش خراش تر از چیزی بودند که تصورش می رفت.

برخی از عروسک ها هم ابدا صدایی تولید نمی کردند یا اینکه صدای خارج شده از آنها بیش از اندازه ضعیف بود که قابل شنیدن باشد. از طرف دیگر، ظاهر شکننده این اسباب بازی ها با ایده اولیه شان که همانا جذب کودکان بود، تناقض داشت و ساخت آنها با شکست روبرو شد.

اختراع تلفنی برای ارتباط با ارواح

ادیسون چون کار با تلفن و دستگاه های انتقال صدا را بار ها و بارها انجام داده بود اینبار می خواست با فراتر بردن ایده تلفن و تلگراف، در اکتبر سال ۱۹۲۰ میلادی، اعلام کرد روی دستگاهی کار می کند که قرار است خطوط ارتباطی را با عالم ارواح بگشاید. پس از جنگ جهانی اول، اعتقاد به عالم ارواح احیا شد و بسیاری از مردم امیدوار بودند که علم در نهایت ابزاری را برای دسترسی به روح اموات در اختیارشان قرار دهد. اما چنین دستگاهی هیچگاه به مرحله تولید نرسید و حتی بعد از مرگ ادیسون در سال ۱۹۳۱ نیز خبری از آن نشد. همین مساله این تصور را در ذهن بسیاری به وجود آورد که هدف این دانشمند از مطرح کردن چنین ایده ای صرفا شوخی با افکار عمومی بوده و بس. از اینکه با سایت دانسجو همراه هستید خرسندیم ، لطفا نظرات خود را در ارتباط با اختراعات و موضوعات علمی با ما در میان بگذارید. Facebooktwittergoogle_pluslinkedin

دیدگاه کاربران انتشار یافته : 0 - در انتظار بررسی : 1
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.