مهندسی,مهندسی صنایع,مهندسی برق,مقاله,دانلود مقاله,دانلود مقاله مهندسی,دانلود جزوه مهندسی,کنکور مهندسی,پایان نامه مهندسی,مهندسی ریاضی,سایت علمی,اخبار علمی,سایت آموزشی,اخبار آموزشی,مقاله آموزشی,آموزش,مهندس

راه حلی برای مشکل زباله‌های فضایی

راه حلی برای مشکل زباله‌های فضایی

دسته بندی : مهندسی صنایع ایران تاریخ : شنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۷

۲ آپریل ۲۰۱۸( ۱۳ فروردین ۱۳۹۷) شرکت اسپیس ایکس با کمک راکت فالکون۱۹ یک محموله سه تنی را به ایستگاه فضایی بین المللی فرستاد. ویژگی منحصر به فرد این محموله، به همراه داشتن یک وسیله آزمایشی جدید است. این وسیله آزمایشی RemoveDEBRIS نام دارد.

همانطور که می‌دانید تا کنون ماهواره‌های زیادی به فضا فرستاده شده‌اند که ماموریت تعدادی از آن‌ها به دلایل مختلف به پایان رسیده و در نتیجه جز زباله‎های فضایی محسوب می‌شوند. مدت‌هاست که دانشمند به جز نگرانی‌های مربوط به انباشت زباله‌ها در زمین، نگران ردپای بشر بر محیط زیست فضا نیز هستند! ناسا معتقد است که حدود ۵۰۰۰۰۰ جرم ساخته بشر به دور زمین در حال گردش هستند و سرعت بسیاری از آن‌ها به اندازه‌ای است که به فضاپیماهای موجود در مسیرشان آسیب برسانند و تعداد بیشتری زباله تولید کنند!! RemoveDEBRIS که توسط یک دانشگاه بریتانیایی به نام Surrey ساخته شده، با هدف جمع کردن زباله‌های فضایی به ایستگاه فضایی فرستاده شده است.

قرار است که ساکنین ایستگاه فضایی RemoveDEBRIS را با کمک بازوهای رباتیکی به فضا منتقل کنند. این وسیله باید در ماموریت خود چهار تکنولوژی زیر را آزمایش کند:

۱)مشاهده و بررسی زباله‌ها به وسیله دوربین‌های نصب شده

۲)جمع آوری زباله‌ها به وسیله پهن کردن یک وسیله تور مانند در فضا و به دام انداختن زباله‌ها: همانطور که در شکل زیر دیده می‌شود، یک فضاپیمای مکعبی نقش زباله‌های فضایی را بازی می‌کند و removeDEBRIS باید با کمک یک تور این فضاپیما را به دام بیاندازد.

debris - راه حلی برای مشکل زباله‌های فضایی

جمع آوری زباله فضایی به وسیله تور

۳) جمع آوری زباله‌ها به وسیله یک نیزه!

۴) افزایش درگ با استفاده از یک بادبان: در این تکنولوژی با استفاده از یک بادبان درگ افزایش یافته و در نتیجه سرعت وسیله کم می‌شود با کاهش سرعت شعاع مدار وسیله کاهش یافته تا جایی که وارد اتمسفر زمین شده و می‌سوزد. این تکنولوژی یک سال و نیم بعد یعنی در پایان ماموریت removeDEBRIS آزمایش می‌شود.

sail - راه حلی برای مشکل زباله‌های فضایی

بادبانی برای افزایش درگ

منبع:

www.futurism.com

ads 728x90 27 1 - راه حلی برای مشکل زباله‌های فضایی

دیدگاه کاربران انتشار یافته : 0 - در انتظار بررسی : 1
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.