مهندسی,مهندسی صنایع,مهندسی برق,مقاله,دانلود مقاله,دانلود مقاله مهندسی,دانلود جزوه مهندسی,کنکور مهندسی,پایان نامه مهندسی,مهندسی ریاضی,سایت علمی,اخبار علمی,سایت آموزشی,اخبار آموزشی,مقاله آموزشی,آموزش,مهندس

تداوم اصلاحات ساختاری – لغو ارجاع

تداوم اصلاحات ساختاری – لغو ارجاع

دسته بندی : مهندسی صنایع ایران تاریخ : سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶

به گزارش پایگاه خبری مهندسین نیوز _ مرجع اخبار نظام مهندسی کشور،پیش از این، در ضرورت انجام اصلاحات ساختاری و اقدامات عملی وزارت راه و شهرسازی نوشتم، دستورالعمل ابلاغی اخیر وزیر راه و شهرسازی، مبتنی بر بدیهیات و اصول پذیرفته شده مهندسی، در ادامه اقداماتی است که با استراتژی روشن و مبتنی بر نقشه راهی دقیق برای همخوانی مهندسی ساختمان کشور با دنیای امروز ترسیم شده است.

تداوم اصلاحات ساختاری - لغو ارجاع

تداوم اصلاحات ساختاری – لغو ارجاع

تداوم اصلاحات ساختاری – لغو ارجاع

?در واقع نظارت (Supervision) ادامه خدمات طراحی بود و بازرسی و نظارت دو مفهوم کاملاً متفاوت است.
حال عده ای با خلط این دو مفهوم، سالها واژگانی را که در مهندسی دنیای امروز بسیار بنیادین و جا افتاده بود را وارد نزاعی بیهوده کردند که سبب تحمیل هزینه های سنگین بر منافع ملی کشور شد. در نتیجه با بروز اختلاف در درک این دو مفهوم، وظائفی به عهده کسانی قرار گرفت که اصولاً فاقد ابزارهای قانونی لازم بودند و همه جامعه مهندسی کشور شاهد ظلمی بودکه در این روند بر مهندسان ناظر می شد. قبول نظارت به نوعی قبول بزرگ ترین ریسک های ناشی از ساخت تلقی می شد، درحالیکه مهندس ناظر ضمانت اجرایی خاصی برای جلوگیری از تخلفات را در اختیار نداشت.

? بازرسی (Inspection) همواره وظیفه ای حاکمیتی تلقی می شود و تردیدی نیست که باید از سوی حاکمیت و نهادهایی که متولی و صادر کننده پروانه ساختمانی هستند به عهده گرفته و ساماندهی شود. مطابق اظهار نظر صریح معاونت حقوقی ریاست جمهوری، شهرداری ها وظیفه قانونی برای “کنترل ساختمان” دارند و قاعدتاً می توانند این وظیفه را از طریق به‌کارگیری مهندسان با صلاحیت بازرسی انجام دهند.

 • NB72
  NB72 …
 • NB20
  NB20 …
 • NB20
  NB20 …
 • NB71
  NB71 …
 • جزوه ضوابط شهرداری
  جزوه ضوابط شهرداری …
 • NB22.cover
  NB22.cover …
 • مهندسیمهندسی-۱۵٫jpg” alt=”کتاب گودبرداری و سازه‌ های نگهبان (ويژه آزمون‌ های نظام ‌مهندسی)”/>
  کتاب گودبرداری و سازه‌ های نگهبان …
 • عضويت در کانال تلگرام
  عضويت در کانال تلگرام …

تداوم اصلاحات ساختاری – لغو ارجاع

?با تفکیک نظارت از بازرسی نه تنها مسئولیت های حین ساخت شفاف می شود، بلکه می توان پیش بینی کرد مهندسان بیشتری (تا دوبرابر وضع کنونی) به کار گمارده شوند.

?یکی از گلایه و شکایت های همیشگی ما مهندسان، ورود اشخاص فاقد صلاحیت به حوزه تخصصی خویش یعنی مهندسی ساختمان است. در عجبم از آنان که حقوق نخوانده اند ولی به خود جرأت می دهند بی محابا حکم به غیر قانونی بودن و نافرمانی دهند.
بهتر آن است تا حقوق را به حقوقدانان و مهندسی را به مهندسان واگذار کنیم.

?آیا دلسوزان نظام مهندسی کشور تلاش خواهند کرد تا دستورالعمل صادره را به فرصتی برای مهندسی ساختمان کشور، برای گذار از وضع نابسامان فعلی تبدیل نمایند؟ آیندگان قضاوت خواهند کرد.

حامد مظاهریان – ۲۷ اسفند ماه ۱۳۹۶

مشاهده منابع آزمون نظام مهندسی

پاسخ تشریحی آزمون نظام مهندسی نقشه برداری

نوشته تداوم اصلاحات ساختاری – لغو ارجاع اولین بار در پایگاه خبری تحلیلی مهندسین نیوز پدیدار شد.

دیدگاه کاربران انتشار یافته : 0 - در انتظار بررسی : 1
  • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.