مهندسی,مهندسی صنایع,مهندسی برق,مقاله,دانلود مقاله,دانلود مقاله مهندسی,دانلود جزوه مهندسی,کنکور مهندسی,پایان نامه مهندسی,مهندسی ریاضی,سایت علمی,اخبار علمی,سایت آموزشی,اخبار آموزشی,مقاله آموزشی,آموزش,مهندس

نرم افزار طراحی موتور هواپیما AED

نرم افزار طراحی موتور هواپیما AED

دسته بندی : مهندسی صنایع ایران تاریخ : چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۶

نرم افزار AED یک ابزار محاسباتی برای طراحی موتورهای توربین گازی هواپیما می باشد. نسخه‌ی اولیه‌ی این نرم افزار در سال ۱۹۷۸ به دست Jack D.Mattingly توسعه یافته است. هدف کلی این نرم افزار جلوگیری از محاسبات خسته کننده و زمان بر در فرایند طراحی موتور هواپیما و در عوض تمرکز بیشتر بر روی مفاهیم و نتایج بدست آمده می‌باشد.

آقای Mattingly کتابی به عنوان Aircraft Engine Design منتشر کرد (برای دیدن سر فصل‌های کتاب روی اینجا کلیک کنید) که این کتاب بیشتر شبیه راهنمایی برای طراحی موتورهای توربینی می‌باشد. طراحی موتور نیاز به انجام محاسبات زیادی دارد که آقای Mattingly برای راحتی کار کسانی که از کتاب ایشان برای طراحی موتور استفاده می‌کنند، نرم افزاری کمکی برای انجام محاسبات فرایند طراحی موتور هواپیما توسعه دادند که این نرم افزار AED نام دارد.

این نرم افزار در طول ۲۰ سال به دست محققان و دانشجویان مختلف توسعه داده شده و بهبود یافته است. به طور کلی نرم افزار AED ابزار کار نویسندگان کتاب‌ها و رساله‌ها در زمینه طراحی موتور توربینی می‌باشد.

ویژگی‌هایی که AED را برای کار در زمینه طراحی موتور هواپیما محبوب کرده است عبارتند از:

 • با وارد کردن ورودی‌های مسئله به نرم افزار، به طراح یادآوری می‌شود که چه فاکتورهایی بر جواب اثر گذارند.
 • این نرم افزار توانایی تبدیل سریع از واحد انگلیسی به واحد جهانی SI و برعکس را دارد و این امر، کار طاقت فرسا و خسته کننده تبدیل واحد را از دوش مهندسان بر می‌دارد.
 • همه‌ی محاسبات انجام شده در این نرم افزار بر اساس مدل‌های فیزیکی و الگوریتم‌های نوین می‌باشد که زمان حل را به حداقل می‌رساند.
 • اکثر نتایج به صورت شکل به نمایش در می‌آید که این کار به کاربر قدرت تحلیل بیشتر خروجی‌ها را می‌دهد. همچنین این خروجی‌ها با مدل‌های جدید کامپیوتر و لپتاپ هماهنگی دارد و می‌توان با فرامین کنترلی مانند موس آنها را بررسی کرد.
 • این نرم افزار وسیله‌ای برای استفاده از کتاب مرجع Aircraft Engine Design می‌باشد و با این نرم افزار می‌توان مفاهیم این کتاب را در طراحی موتور توربینی هواپیما استفاده کرد. اما این نرم افزار در جاهای دیگر نیز استفاده می‌شود.
 • این نرم افزار متشکل از چند بخش اصلی مانند عملکرد سیستمی هواپیما، تحلیل ماموریت و عملکرد موتور است. کاربران قادر به استفاده از موتور‌های ساده‌ی از قبل آماده شده‌ای برای بررسی ‌ای عملکردی می‌باشند.

نرم افزار سیستمی AED (نسخه ی ویندوز منتشر شده در ۲۰۱۲) توانایی تحلیل عملکردی مقدار بار روی پره‌های توربین به مقدار نیروی پیشران تولید شده، بررسی نقشه‌های عملکردی موتور و مصرف سوخت و عملکرد کلی هواپیما را دارد. همچنین، این نرم افزار توانایی بررسی شرایط خارج از نقطه طراحی (off design) موتور توربینی برای پیش بینی عملکرد موتور را دارد. حال به معرفی اجمالی چند بخش مختلف از نرم افزار AED می‌پردازیم.

 • AFTRBNR Program منحصرا به طراحی بخش پس سوز و یا Afterburner اشاره می‌کند. تصویری از پنجره‌ی این بخش را در تصویر زیر مشاهده می‌کنیم.

AFTRBNR e1520685291588 - نرم افزار طراحی موتور هواپیما AED

تصویری از پنجره ی محیط AFTRBNR با داده های پیش فرض

 • ATMOS Program: این بخش به محاسبه شرایط جوی محیط می‌پردازد. در این نرم افزار می‌توان درجه حرارت استاندارد، سرد، گرم و استوایی را انتخاب کرد. تصویر زیر بخشی از این پنجره را نشان می‌دهد.

ATMOS e1520685303231 - نرم افزار طراحی موتور هواپیما AED

در این پنجره کاربر توانایی انتخاب چهار نوع هوای مختلف را دارد. هوای استاندارد، هوای گرم، هوای سرد و هوای استوایی

 • COMPR Program این بخش به طراحی اولیه ی کمپرسور میپردازد.

COMPR e1520685317793 - نرم افزار طراحی موتور هواپیما AED

وقتی که برنامه ی اصلی COMPR شروع می شود، این پنجره ظاهر می شود.

 • EQL Program این بخش مقدار بهینه‌ی مخلوط هوا با سوخت هیدروکربن را محاسبه می‌کند.

EQL e1520685330978 - نرم افزار طراحی موتور هواپیما AED

تصویری از یک پنجره از محیط EQL

و همچنین بخش‌های دیگری مانند GASTAB، INLET، KINETX، MAINBRN، NOZZLE، ONX و TURBN می‌توان اشاره کرد که هر کدام مسئول انجام محاسبات بخش‌های مختلف از موتور می‌باشند.

در ابتدا آقای Mattingly برای اهداف آموزشی، سری برنامه‌ی تحلیل چرخه‌ی توربین موتور گازی را به همراه جلد اول کتابش منتشر کرد. سپس در سال ۲۰۰۲ سری نرم افزارهای سیستمی AED را برای تحلیل کل موتور توربین گاز منتشر کرد. آخرین تغییر در این برنامه در سال ۲۰۱۶ بود که نسخه‌ی ویندوز سیستم‌های AED به همراه کتاب مرجع Elements of Propulsion: Gas Turbine and Rocket منتشر شد.

برای دیدن مجموعه کتاب‎هایی که برای طراحی موتور توربینی مفید می‌باشند روی اینجا کلیک کنید.

منابع:

https://www.plm.automation.siemens.com/en/products/lms/engineering/jet-engine-design.shtml

http://www.aircraftenginedesign.com/index.html

ads 728x90 27 9 - نرم افزار طراحی موتور هواپیما AED

دیدگاه کاربران انتشار یافته : 0 - در انتظار بررسی : 1
  • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.