مهندسی,مهندسی صنایع,مهندسی برق,مقاله,دانلود مقاله,دانلود مقاله مهندسی,دانلود جزوه مهندسی,کنکور مهندسی,پایان نامه مهندسی,مهندسی ریاضی,سایت علمی,اخبار علمی,سایت آموزشی,اخبار آموزشی,مقاله آموزشی,آموزش,مهندس

Eurocopter X3

Eurocopter X3

دسته بندی : مهندسی صنایع ایران تاریخ : سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶

Eurocopter X3 هلیکوپتر آزمایشی سرعت بالا از نوع هلیکوپتر ترکیبی، Compound Helicopter می‌باشد. این هلیکوپتر ساخت شرکت ایرباس هلیکوپتر، Airbus Helicopter می‌باشد.

“هلیکوپتر ترکیبی” به نوعی هلیکوپتر گفته می‌شود که دارای یک سیستم پیشران کمکی می باشد . پره ی انتهای دم با این سیستم جایگزین شده است. سیستم پیشران کمکی به وسیله‌ی بال‌های کوچک به یک طرف بدنه‌ی هلیکوپتر و یا هر دو طرف آن متصل می‌شود و یا به انتهای دم در راستای پرواز نصب می‌شود (شکل پایین). بسته به طراحی، بالک‌های کوچک گفته شده، می‌توانند نیروی برای اضافی ایجاد کنند یا خیر.

هلیکوپتر piasecki-x-49، یک نمونه از هلیکوپتر های ترکیبی می باشد. این هلیکوپتر از بالک هایی در خروجی هوای پره انتهای دم برای تغییر مسیر جریان هوای خروجی به منظور خنثی کردن حرکت چرخشی هلیکوپتر استفاده کرده است. همچنین با استفاده از دو بال در این هلیکوپتر، بخشی از نیروی برا از روی پره های اصلی برداشته شده است.

هلیکوپتر piasecki-x-49، یک نمونه از هلیکوپترهای ترکیبی می‌باشد. این هلیکوپتر از بالک هایی در خروجی هوای پره انتهای دم برای تغییر مسیر جریان هوای خروجی به منظور خنثی کردن حرکت چرخشی هلیکوپتر استفاده کرده است. همچنین با استفاده از دو بال در این هلیکوپتر، بخشی از نیروی برآ از روی پره‌های اصلی برداشته شده است.

در سال ۲۰۱۳ هلیکوپتر Eurocopter X3 با رسیدن به سرعت پروازی ۴۷۲ کیلومتر در ساعت توانست رکورد غیر رسمی بیشترین سرعت هلیکوپتر را بدست بیاورد. از این هلیکوپتر آزمایشی فقط یک فروند ساخته شده است که اولین پرواز آن در سال ۲۰۱۰ بوده و در حال حاظر در نمایشگاه برای دید عموم گذاشته شده است. به گفته ی خلبانی که Eurocopter را به پرواز در آورد، عملکرد این هلیکوپتر در همه مراحل پروازی طبق اطلاعات پاکت پروازی بوده و در سرعت‌های بالاتر مشکلات دینامیکی و ارتعاشی مشاهده نشده است، در حالی که از سیستم‌های ضد ارتعاشی هم در این هلیکوپتر استفاده نشده است.

eurocopter x3 speed record 3 e1517042308502 - Eurocopter X3

تصویری از هلیکوپتر Eurocopter X3 از نمای روبرو. همانطور که میبینید این هلیکوپتر از دو پره برای تولید نیروی پیشران و دو بال برای نیروی برا استفاده می‌کند.

ایرباس هلیکوپتر

شرکت هلیکوپتر سازی ایرباس، Airbus Helicopter، زیر مجموعه‌ای از شرکت ایرباس می‌باشد که به طراحی و ساخت هلیکوپتر می‌پردازد. ایرباس هلیکوپتر بزرگترین و پر سودترین شرکت ساخت هلیکوپترهای توربینی می‌باشد که از سال ۱۹۹۲ فعالیت خود را شروع کرد. دفتر اصلی شرکت در فرانسه می‌باشد و ۲۳ هزار کارمند مشغول کار در این شرکت می‌باشند.

طراحی Eurocopter X3

در طراحی Eurocopter X3 از ظاهر هلیکوپتر Eurocopert AS365 Dauphin استفاده شده است. با اضافه کردن دو بال کوتاه به بدنه که دو موتور پیشران با قدرت‌های متفاوت بر روی آنها نصب شده است و تغییر در دم آن، Eurocopter X3 طراحی شد. پره اصلی همه هلیکوپترها به خاطر چرخشی که دارند، یک گشتاور نامطلوب را به هلیکوپتر وارد می‌کنند. در هلیکوپترهای عادی، پره انتهای دم گشتاوری بر خلاف این گشتاور نامطلوب ایجاد کرده و آن را خنثی می‌کند. در هلیکوپتر Eurocopter مکانیزم خنثی کردن این گشتاور متفاوت است. در این هلیکوپتر دو موتور پیشران نیروهای متفاوتی را ایجاد می‌کنند. این امر باعث می‌شود که یک گشتاور به هلیکوپتر وارد شود، که بر خلاف گشتاور ایجاد شده به وسیله پره اصلی است، و در نتیجه آن را خنثی می‌کند.

ZJ780 8490634574 cropped e1517042471883 - Eurocopter X3

هلیکوپتر Eurocopert AS365 Dauphin، با دقت به ظاهر این هلیکوپتر، می‌توان متوجه شباهت‌های طراحی این هلیکوپتر با Eurocopter X3 شد.

1024px Eurocopter X3 F ZXXX ILA 2012 3 e1517042631109 - Eurocopter X3

هلیکوپتر Eurocopter X3 از نمای کناری. با عکس بالا مقایسه شود.

تکنولوژی X3

بر خلاف هلیکوپتر Sikorsky X2، هلیکوپتر Eurocopter X3 به گونه‌ای طراحی شده است که درصدی از نیروی برآی هلیکوپتر از روی پره‌ها برداشته شده و بر روی بالک‌های کوچک بارگذاری شده است. این امر باعث می‌شود تا سرعت حرکت نوک پره‌های اصلی کاهش یابد و از استال نوک پره جلوگیری شود. بدین ترتیب، پسای نوک پره‌های اصلی کمتر می‌شود و هلیکوپتر توانایی پرواز در سرعت‌های بیشتر را پیدا می‌کند. در این ساز و کار، ۴۰ تا ۸۰ درصد نیروی برا بر روی بالک‌های کوچک هلیکوپتر می‌افتد. این هلیکوپتر در زاویه‌ی پیچ (چرخش حول محور عرضی یا گشتاور) بین منفی ۱۰ تا مثبت ۱۵ درجه عمل می‌کند. در سال ۲۰۱۳، هلیکوپتر Eurocopter X3، رکورد بیشترین سرعت هلیکوپتر ترکیبی را که در سال ۲۰۱۰ به اسم هلیکوپتر Sikorsky X2 بود با رسیدن به سرعت ۴۷۲ کیلومتر بر ساعت شکست.

x3 hybrid e1517043104450 - Eurocopter X3

در این تصویر می‌توان بالک های هلیکوپتر Eurocopter X3 را دید. این بالک‌ها مقداری از نیروی برآی هلیکوپتر را تحمل می‌کنند. هرچه سرعت حرکت بیشتر باشد، مقدار نیروی تحمل شده از طرف بالک‌ها بیشتر می‌شود.

ویدیوی زیر پرواز هلیکوپتر Eurocopter X3 را نشان می‌دهد.

ویژگی‌های عملکردی هلیکوپتر Eurocopter X3

تعداد خدمه

۲ نفر

بیشینه وزن

۵۲۰۰ کیلو گرم

موتور

دو عدد موتور
Rolls-Royce Turbomeca RTM322
هر کدام به قدرت ۱۶۹۳ کیلو وات

قطر پره اصلی

۱۲.۶ متر

مساحت پره اصلی

۱۲۴.۷ متر مربع

تعداد پره های اصلی

۵ پره

بیشینه سرعت

۴۷۲ کیلومتر بر ساعت

سرعت کروز

۴۰۷ کیلومتر بر ساعت

سقف پرواز

۳۸۱۰ متر

مراجع

https://en.wikipedia.org/wiki/Eurocopter_X3

https://www.airbushelicopters.com/website/en/press/Eurocopter%27s-X3-hybrid-helicopter-makes-aviation-history-in-achieving-a-speed-milestone-of-255-knots-during-level-flight_1159.html

https://www.militaryfactory.com/aircraft/detail.asp?aircraft_id=880

ads 728x90 27 6 - Eurocopter X3

دیدگاه کاربران انتشار یافته : 0 - در انتظار بررسی : 1
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.