مهندسی,مهندسی صنایع,مهندسی برق,مقاله,دانلود مقاله,دانلود مقاله مهندسی,دانلود جزوه مهندسی,کنکور مهندسی,پایان نامه مهندسی,مهندسی ریاضی,سایت علمی,اخبار علمی,سایت آموزشی,اخبار آموزشی,مقاله آموزشی,آموزش,مهندس

سرنوشت هواپیماها

سرنوشت هواپیماها

دسته بندی : مهندسی صنایع ایران تاریخ : سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶

هزاران نفر در سرتاسر دنیا با نگه داری عاشقانه از یک یا چند خودروی قدیمی (بسته به بضاعت) خوش اند. احساس خوشایند جمع آوری و نگه داری از خودروهای خاطره انگیز، در کلکسیون‌های خصوصی خودرو که در سرتاسر دنیا وجود دارند بروز پیدا می‌کند. خیلی از دیگر افراد هم بسته به علایق شخصی کلکسیون‌هایی از سکه، تمبر، اسکناس یا عتیقه جاتی از رادیوها، دوربین ها و… جمع آوری می‌کنند. خودروها، سکه ها و.. می‌توانند باکمک کلکسیونرها عاقبت به خیر شوند، اما افراد کمی آنقدر خوش شانس هستند که کلکسیونی از هواپیما داشته باشند. اینجاست که حق داریم از خودمان بپرسیم سرنوشت این پرنده‌های آهنی به کجا ختم می‌شود؟

بعضی هواپیماها نمادی از توانمندی و قدرت یک کشورند. در بسیاری از نقاط دنیا می‌توان چنین تصویرهایی را دید: هواپیمایی که در معرض دید عموم با ژستی از باشکوه ایستاده. این شاید شیرین‌ترین سرنوشت متصور برای یک هواپیماست.

MiG 21 displayed Ukraine - سرنوشت هواپیماها

داستان همیشه اینقدر خوش نیست، بسیاری از کشورها با هواپیماهای بازنشسته مثل یک زباله رفتار می‌کنند:

davis monthan1960s f 84 scrapheap - سرنوشت هواپیماها

خیلی از هواپیماها در حومه شهر رها و تبدیل به محل تفریح و دیوارنویسی جوان‌ها می‌شوند.

Airplane Graveyard Ramkhamhaeng Bangkok Thailand 9 1024x683 - سرنوشت هواپیماها

اما شاید هیچ کدام از این‌ها به تلخی فراموش شدن در سکوت و غربت یک آشیانه متروکه نباشد!

plane graveyards kucove albania - سرنوشت هواپیماها

بسیاری از کشورها اما راه حل محترمانه‌تری برای برخورد با هواپیماهای بازنشسته در پیش گرفته‌اند. تأمین زمین‌هایی مخصوص دپو کردن این هواپیماها که با عنوان گورستان هواپیما (Aircraft Graveyard) شناخته می‌شوند، راه حلی است که در بسیاری از کشورها جا افتاده است. نحوه و علی الخصوص میزان نظم این عملیات به شدت به خصوصیات کشور دپو کننده مرتبط است. به طور مثال؛ نمونه ای از گورستان هواپیما، به مفهوم روسی آن: …

63a4ee81f54d392c99bb477db51e873f - سرنوشت هواپیماها

… و نمونه دیگری به روش امریکایی:

e3cb7e88d5243965cfcd950918861b81 - سرنوشت هواپیماها

گورستان های هواپیمایی ایالات متحده، از نظر نظم و دقت بایگانی هواپیماها معروف هستند.

1000w q95 - سرنوشت هواپیماها

90DtGcg 1024x576 - سرنوشت هواپیماها

تصویر بالا مجموعه‌ای از بمب افکن‌های B52 بازنشسته است که در گورستان هوایی مجاور پایگاه هوایی داویس-مونتان ارتش امریکا در آریزونا قرار گرفته‌اند، این منطقه که به نام AMARG معروف است، بزرگترین گورستان هواپیما در سرتاسر جهان است. تصویر زیر فقط بخشی از این منطقه را نمایش می‌دهد.

8522a3be33a30756585b5fe5ac916106 1024x941 - سرنوشت هواپیماها

قطعات هواپیماها و هلیکوپترهای موجود در این پایگاه، تا جای ممکن بازیافت می‌شود. در تصویر زیر ردیفی از هلیکوپترهای شینوک دیده می‌شود که علاوه بر بسیاری از قطعات داخلی، ملخ، موتور و حتی ارابه فرودشان را برای بازیافت از دست داده‌اند.

11756076504 5dc9cbd9eb b 1024x311 - سرنوشت هواپیماها

در حاشیه‌ی این گورستان یک موزه ی تاریخ هوایی به نام موزه PIMA دایر است که شامل ردیفی از هواپیماها به همراه تابلویی از نام آنهاست. تصویر زیر خوش ذوقی مسئول این نمایشگاه در تدارک محل مربوط به هواپیمای رادارگریز F117 را نشان می‌دهد. با توجه به اینکه این هواپیما در زمان حیات از دید رادارها نامرئی بود، بعد از مرگ هم باید از دید بازدیدکنندگان نامرئی باشد!! در این تصویر در پشت تابلو، چیزی جز چرخ‌ها و نردبان ورود به این هواپیما دیده نمی‌شود!

DMAFB boneyard 3 individuals 1 stealth fighter 1 L - سرنوشت هواپیماها

گورستان AMARG و بسیاری دیگر از همتایان آن محل تجمع هواپیماهایی هستند که عمر مفیدشان به پایان رسیده. اما بد نیست بدانیم گورستان‌های هوایی دیگری نیز وجود دارند که محل تجمع وسایل پرنده‌ی جوانمرگ شده هستند و از یک فاجعه حکایت دارند. گورستان ماشین آلات چرنوبیل (در اکراین شوروی سابق) یکی از آن‌هاست. این منطقه میزبان ماشین آلات و هلیکوپترهایی است که بعد از فاجعه نشتی در رآکتور هسته‌ای چرنوبیل، برای تخلیه ساکنین شهر و کنترل آلودگی رادیواکتیو به کار گرفته شدند. این ادوات علی رقم سلامت فنی، به دلیل آنکه خود در طول این عملیات دچار آلودگی رادیواکتیو شده بودند، همگی از رده خارج شدند. (شایان ذکر است که در مجموع ۶۰۰ هزار نفر در فرآیند این عملیات شرکت داشتند که بسیاری از آنان برای کنترل آلودگی منطقه جان خود را به خطر انداخته و در معرض آلودگی رادیواکتیو قرار گرفتند که بدین وسیله یادشان را گرامی می‌داریم)

Capture65 - سرنوشت هواپیماها

ads 728x90 27 4 - سرنوشت هواپیماها

دیدگاه کاربران انتشار یافته : 0 - در انتظار بررسی : 1
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.